ABA 2019 Draft

Began December 23, 2018

  Mike
Fairbanks
Ryan
Mississippi
Greg
Buffalo
Graham
Manhattan
Gary
San Jose
Robert
ABQ
Doug
Alberta
Steve
Hudson
Jim
FLL
Dave
Hartford
Tom R
New Orleans
Scott
Indy
Jeff
Miami
Andrew
Raleigh-
Durham
Chuck
Memphis
Tom V
Tucson
time
limit
1 Soto Juan OF Acuna Ronald OF Torres Gleyber SS/2B Buehler Walker SP Ohtani Shohei P/DH Muncy Max 1B Andujar Miguel 3B Robles Victor OF Barria Jaime SP Tucker Kyle OF Mikolas Miles SP Keller Brad P Diaz Elias C Verdugo Alex OF Laureano Ramon CF Adames Willy SS 24 hrs 12/29 noon
2 Munoz Yairo SS Astudillio Willians IF/C Bieber Shane SP Mejia Francisco C Reyes Franmil OF Urias Luis 2B James Josh SP Guzman Ronald 1B Rodriguez Dereck SP O'Neill Tyler OF Profar Jurickson SS Treinen Blake RP Peralta Freddy SP Dominguez Seranthony RP Gibson Kyle SP McNeil Jeff 2B 18 hrs 1/3 noon
3 Hicks Jordan RP Leclerc Jose RP Soroka Mike SP Burnes Corbin SP Castillo Diego SP Robertson Daniel IF Jeffress Jeremy RP Lucchesi Joey SP Ryu Hyun-Jim SP Buchholz Clay SP Cordero Franchy OF Meadows Austin OF Garver Mitch C Wendle Joey IF Hedges Austin C Toussant Touki SP 14 hrs 1/6 10p
4 Eflin Zach SP Stanek Ryan SP/RP Jansen Danny C Gurriel Lourdes IF O'Hearn Ryan 1B White Tyler 1B Ottavino Adam RP Romine Austin C Hudson Dakota SP Sisco Chance C Cron CJ 1B Sanchez Anibal SP Piscotty Stephen OF Hampson Garrett IF Sabathia CC SP Castillo Jose RP 10 hrs 1/10 9p
5 Ferguson Caleb RP Perez Oliver RP Brasier Ryan RP Eovaldi Nathan SP Gant John SP/RP Pearce Steve OF Voit Luke 1B Wendelken JB RP Freese David 3B Kiner-Falefa Isiah 3b Cahill Trevor SP Miley Wade SP Mullins Cedric CF Moronta Reyes RP Iannetta Chris C Kingery Scott IF 7 hrs 1/13 7p
6 Bauers Jake 1B Faria Jacob SP Canha Mark CF Stewart Christin OF Montas Frankie SP Cave Jake CF Zimmerman Ryan 1B Boyd Matthew SP Villanueva Christian IF Borucki Ryan SP Kepler Max OF Duffy Matt 3B Fiers Mike SP Cabrera Asdrubul IF Mauer Joe 1B Jackson Edwin SP 6 hrs 1/16 9p
7 Romero Fernando SP Gattis Evan DH/C Goodrun Niko IF Lowe Brandon 2B Pillar Kevin OF Holt Brock IF Rogers Taylor RP McMahon Ryan IF Lopez Pablo SP Hundley Nick C Alcantara Sandy SP Grossman Robbie OF Choo Shin-Soo OF Martin Leonys CF Stammen Craig RP Fowler Dustin OF 5 hrs 1/19 9p
8 Valdez Framber SP Strop Pedro RP Greiner Grayson C Lugo Seth SP Urena Richard IF Smith Caleb SP Cole Taylor RP Smith Will RP Davidson Matt DH Hughes Jared RP Swihart Blake C McGuire Reese C Moran Colin 3B Loaisiga Jonathan SP Mesoraco Devin C Davis JD 1B 4 hrs 1/21 2p
9 Tellez Rowdy 1B Strahm Matt RP Wieters Matt C Palka Daniel DH Yates Kirby RP Ponce de Leon Daniel RP Maile Luke C Dozier Brian 2B Ramos Edubray RP Iglesias Jose SS Alvarado Jose RP Kemp Tony OF May Trevor RP Smith Kevan C Trivino Lou RP McKinney Billy OF 3 hrs 1/23 11a
10 Plawecki Kevin C Britton Zach RP Oberg Scott RP Diaz Yandy IF Alcantara Victor RP Buttrey Ty RP Gray Sonny SP Caratini Victor C Vizcaino Arodys RP Erlin Robbie SP Wong Kolton 2B Sipp Tony RP Austin Tyler 1B Weaver Luke SP Biddle Jesse RP Perez Roberto C 5/5/6 1/24 9a
11 Lin Tzu-Wei SS Sherfy Jimmie RP
x Villar SS
Choi Ji-Man DH
x Tapia OF
Hernandez David RP Buchter Ryan RP Hirano Yosh RP Adams Matt 1B Hicks John C Gonzalez Carlos OF Span Denard OF Wisdom Patrick 3B Leon Sandy C Hellickson Jeremy SP Fletcher David IF Descalso Daniel 2B Yarbrough Ryan RP 5/5/6 1/25 8a
12 Lauer Eric SP Gonzales Marco SP
x Buxton OF
Pressly Ryan RP Barnes Austin C Arano Victor RP Mills Alec RP Casilla Santiago RP Kingham Nick SP Watson Tony RP Rodriguez Richard RP LeBlanc Wade SP
x Duffy Danny SP
Buxton Byron OF all 1/26 8a
13 Barnette Tony RP
x Soria RP
Lagares Juan CF Oh Seung Hwan RP
x Moreland 1B
Baez Pedro RP all 1/27 9a
add/ drop Herrera Kelvin RP Kendrick Howie 2B open
add/ drop Parker Blake RP
Steckinrider Drew RP
Gohara Luiz SP
Beltre Adrian 3B
Heyward Jason OF
x Avila C
open